Turkish

SIKÇA SORULAN SORULAR

Halı hangi sıklıkta yıkatılmalıdır?
Halılar görüntüde temiz gözükseler bile zamanla bakteri, mayt ve mantar barındırmaktadır.Sağlığınız için Lila Halı Yıkama olarak halılarınızı yılda en az iki kere yıkatmanızı tavsiye ediyoruz.  Yeni çıkan bir markanın üretmiş olduğu bir modelde halılar %99 antibakteriyel ve %100 antimayt özelliklerine sahiptir.  Bu tür halıların yılda bir kez yıkatılmasında bir mahsuru yoktur.
 
Şekli bozulan halı düzeltilir mi?
Şekli bozulan tüm halıları uygulanan profesyonel yöntemlerle eski haline getirilebilmektedir.  Halının bozulmasındaki en büyük sebep dokuma tezgahlarında kullanılan malzemelerin kalitesinin düşüklüğüdür. Halının bozulması denince en sık rastlanan problem zamanla saçakların kopması yada halının renk vermesidir. Bu tip sorunlar genelde el dokuması tabir edilen halılarda yaşanmaktadır. Bizim gibi profesyonel temizlik firmaları ‘nda her türlü tamir ve tadilat yapılabilmektedir.
 
İyi bir el dokuması halının özellikleri nelerdir?
El dokuma halısının pek çok  çeşidi bulunmaktadır. Bunların malzemelerinde değişiklikler olmaktadır.Yün olanlar , pamuk olanlar ve ipek olanlar vardır. İyi bir el halısının hangisi olduğunu anlamak çok zordur .Bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir.  Malzemesinin kaliteli olması lazımdır .Malzeme yünse en güzel yün , eğer ipekse bursa koza ipeği çok iyidir dünya çapındadır. Çift düğüm olması yani türk düğümü gördes düğümüyle yapılması önemlidir. Kök boya olması gerekmektedir. Kök boyasının en büyük özelliği eskidikçe daha güzelleşir. Piyasada çok sayıda bulunan çin yapımı sahte yün halılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kopya tabir ettiğimiz halıların en büyük özelliği tek düğümdür , kök boya kullanılmadığından çabuk yıpranır ve bozulurlar.
 
Halılarımı yıkattım ama hep kat izi var sebebi nedir?
Bunun sebebi merdiven altı tabir edilen  halı yıkama firmalarının kullanmış oldukları kazan tabir edilen sıkma makinalarıdır. Bu tip sıkma makinalarında halılar önce dörde sonrada üçe katlanmaktadır. Kimi zaman asıldığında belli olmasada bazen halıdaki kat izi belli olmaktadır. Bunun çözümü kazan yerine halılar tek tek kurutmayı sağlayan rulo tipi santrifüj kullanan halı yıkama tesislerinin tercih edilmesidir. Biz Lila Halı Yıkama olarak tesisimizde rulo tipi santrifüj kullanmaktayız .
 
Halı Kurutma nasıl yapılıyor?
Halı sıkma makinaları evizinde  bulunan çamaşır makinalarının biraz daha büyüğü gibidir. Halılar rulo yapılarak makinaya verilir.
Makina yüksek devirde döndüğünden halıdaki suyu dışarı atmaktadır. Makinadan çıkan halı %98 kuru olarak çıkar. Kapalı alandaki kurutma odalarına asılarak kuruma ,havalandırma işlemi yapılır.
 
Halı metrekaresi nasıl hesaplanır?
Halılar m2 usulü yıkanmaktadır. Bir halının kaç m2 olduğunu hesaplamak son derece kolaydır. Halınızın eniyle boyunu ölçün ve çarpın.
 
Örnek verecek olursak eni 1 boyu 3 m2 olan bir halı 3*1 = 3 m2 dir.